Jak wygląda spotkanie diagnostyczne w kierunku całościowych zaburzeń rozwojowych?

Może ono odbywać się na dwa sposoby:

  • stacjonarnie: najpierw przeprowadzana jest obserwacja dziecka, a następnie rozmowa z rodzicami, podczas której omawiany jest rozwój dziecka i ewentualne trudności w funkcjonowaniu dziecka. Po zebraniu informacji diagności konsultują się, podsumowują informacje i zapoznają z otrzymaną od rodziców dokumentacją. Po powrocie do rodziców przekazują wnioski i odpowiadają na ewentualne pytania.
    Czas trwania ok. 3 godziny.

  • hybrydowo: w tym przypadku są to dwa spotkania. Najpierw przeprowadzana jest rozmowa online z rodzicami, podczas której omawiany jest rozwój dziecka i ewentualne trudności. Innego dnia w poradni odbywa się obserwacja dziecka. Wnioski z obu spotkań przekazane są online.
    Czas trwania: 1,5 godz. - rozmowa z rodzicem; 1 godz. - obserwacja dziecka; 30 min. podsumowanie

 

Ile trwa rozmowa z rodzicem?

Czas trwania rozmowy to 1-2 godziny. W sytuacji, gdy rodzice przed spotkaniem przesyłają wypełniony docKWESTIONARIUSZ_REJESTRACJI, czas się skraca.

 

Ile trwa obserwacja dziecka?

Obserwacja trwa od 40 do 60 minut.

 

Czy diagnozę sugeruje się po jednym spotkaniu?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku większości spotkań diagnostycznych wystarczające jest jedno spotkanie (wywiad + obserwacja).

W pozostałych sytuacjach konieczne jest dosłanie dokumentów, przeprowadzenie testu określającego poziom funkcjonowania lub ponowna obserwacja po określonym czasie i wdrożeniu przekazanych zaleceń.

 

Jak się przygotować?

Przed spotkaniem diagnostycznym dziecko powinno być wyspane, w dobrej kondycji psychofizycznej. Ze strony rodziców przygotowanie może dotyczyć przypomnienia sobie i wynotowania najważniejszych kroków milowych w rozwoju ich dziecka, wypisanie najbardziej niepokojących zachowań.

 

Jakie dokumenty dostarczyć?

W przypadku dziecka, które uczęszcza do placówki edukacyjnej, warto poprosić wychowawcę
o sporządzenie opinii. Ponadto, jeśli byli już Państwo u innych specjalistów, zaleca się zabranie ze sobą posiadanej dokumentacji.

 

Jak mogę się zapisać?

Zapisanie się na konsultację możliwe jest poprzez docKWESTIONARIUSZ_REJESTRACJI lub telefonicznie. Nasze dane kontaktowe znajdziesz tutaj.

 

Kiedy i w jaki sposób mogę dokonać płatności?

Płatności można dokonać przelewem lub gotówką/kartą przed spotkaniem.

 

Czy w placówce przyjmuje psychiatra?

Wizyta u lekarza psychiatry odbywa się poza placówką Poradni.

 

Co zrobić po spotkaniu diagnostycznym?

Po otrzymaniu opisu badania należy skierować się do lekarza psychiatry lub neurologa, który wydaje diagnozę. W celu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, trzeba udać się również do rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej.


FUNDACJA IWRD
ul. Malczewskiego 139, 80-114 Gdańsk

tel: 58 341 44 41, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2015 - 2017 Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka

Projekt strony: Studio WWW, Projektowanie stron www

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.